FAQ

JAKIE SĄ WYMOGI PRAWNE DLA FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH?

We wszystkich państwach UE dzieci wolno przewozić tylko w fotelikach samochodowych do osiągnięcia przez nie wzrostu 135 lub 150 cm, zależnie od kraju.

Obecnie w Europie obowiązują dwa standardy prawne.

ECE R129

i-Size (nowy standard dla fotelików z Grup 0 i 0+/1, który będzie obowiązywał równolegle z ECE R44/04 i który określa jeszcze bardziej zaawansowane kryteria bezpieczeństwa oparte na najnowszych danych).

ECE R44 04

Aby uzyskać homologację ECE R44/04, foteliki są testowane w zderzeniach czołowych przy prędkości 50 km/h i tylnych przy 30 km/h z użyciem manekinów i zaawansowanej aparatury pomiarowej badającej poziom ochrony każdego fotelika. Foteliki z homologacją ECE R44/04 można rozpoznać po pomarańczowej etykiecie homologacji. Wszystkie foteliki Britax spełniają wymogi normy ECE R44/04.

Co konkretnie oznacza etykieta homologacji mojego fotelika?

 

 1. Fotelik spełnia Europejski standard bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na dwie ostatnie cyfry: powinno być to 04 (najnowsza wersja) lub 03. R44-01 i 02 nie są już zgodne z prawem i od roku 2008 nie wolno ich sprzedawać ani używać.
 2. Istnieją 3 rodzaje homologacji fotelików samochodowych: uniwersalna, pół uniwersalna i na określone pojazdy. Homologacja uniwersalna oznacza, że fotelik jest zatwierdzony do montażu we wszystkich samochodach, choć należy się upewnić, że pasuje dobrze do Twojego samochodu. Przeczytaj artykuł o typach oznakowania.
 3. Homologacja według wagi (grupa). Jeśli dodana jest litera Y, oznacza to, że fotelik posiada 5-punktowy system uprzęży z paskiem przebiegającym między nogami dziecka.
 4. Europejskie oznaczenie homologacji.
 5. Wskazuje kraj, w którym przyznano świadectwo homologacji:
  1 = Niemcy
  2 = Francja
  3 = Włochy
  4 = Holandia itd.
 6. Numer homologacji. Dwie pierwsze cyfry (04) wskazują, według której wersji normy fotelik otrzymał homologację, w tym przypadku ECE R 44/04.
 7. Nazwa producenta produktu
 8. Kod kreskowy
 9. Unikalny numer przypisany do danego fotelika, służący do testowania i śledzenia.

Aby ustalić, czy fotelik pasuje do twojego samochodu, istnieją 3 rodzaje homologacji:

Homologacja uniwersalna

Fotelik samochodowy posiada homologację do stosowania we wszystkich pojazdach, które spełniają przepisy ECE R14 i R16. Każdy fotelik samochodowy z systemem ISOFIX powinien być mocowany za pomocą uchwytów ISOFIX, a także posiadać mocowanie Top Tether lub podpórkę. W instrukcji użytkowania pojazdu musi znajdować się informacja, że samochód nadaje się do „uniwersalnych fotelików samochodowych z ISOFIX”.

Homologacja pół uniwersalna

Homologacja pół uniwersalna występuje wówczas, gdy oprócz standardowych wymogów wykorzystano inne urządzenia zabezpieczające do mocowania fotelika oraz wymaga to dodatkowych testów. Na przykład: niektóre pojazdy zapewniają dodatkowe miejsce wewnątrz lub w podłodze, które mogą mieć wpływ na zachowanie się podpórki fotelika, dlatego należy sprawdzić, czy znajduje się on na liście producenta fotelika, która wskazuje, czy dany fotelik pasuje do Twojego typu i modelu samochodu.

Homologacja na określone pojazdy

Fotelik jest testowany w dodatkowych dynamicznych testach zderzeniowych samochodu i zatwierdzony tylko dla tego typu samochodów. Samochód musi znajdować się na liście producenta fotelików samochodowych. Może to obejmować szczególne funkcje fotelika lub cechy jego budowy umożliwiające montaż tylko w określonym rodzaju pojazdu.

i-Size (ECE R129)

i-Size to nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych, które przez kilka lat będą obowiązywać równolegle z aktualnymi przepisami (ECE R44/04). Weszły w życie 9 lipca 2013 roku. Sądzimy, że zastosowanie i-Size w znacznym stopniu zwiększy ochronę małych pasażerów w całej Europie.

Najważniejsze zmiany to:

Wymóg podróżowania tyłem do kierunku jazdy dla dzieci w wieku do 15 miesięcy
Udowodniono, że ten sposób zapewnia najwyższą ochronę w sytuacji zderzenia czołowego.

Dodatkowy test zderzenia bocznego
Aby upewnić się, że fotelik zapewnia lepszą ochronę w sytuacji zderzenia bocznego

Stosowanie wyłącznie fotelików z systemem ISOFIX znacznie zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu

W oparciu o kryterium wieku i wzrostu, a nie wagi dziecka
Odzwierciedlają najnowszą wiedzę na temat bezpieczeństwa i ułatwiają rodzicom wybór właściwego fotelika oraz wskazują, kiedy dziecko jest gotowe na następny fotelik.

Foteliki z homologacją i-Size (lub ECE R129) można rozpoznać po nazwie „i-Size” umieszczonej na pomarańczowej etykiecie homologacji. Ponadto na etykiecie łatwo też znaleźć odpowiednią klasyfikację fotelika według wzrostu. Oprócz tego etykieta wygląda tak samo jak etykieta homologacji ECE R44.

JAKIE SĄ ZALETY DŁUŻSZEGO PODRÓŻOWANIA TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY?

NAJWYŻSZA OCHRONA W SYTUACJI ZDERZENIA CZOŁOWEGO

Foteliki samochodowe projektuje się tak, aby pochłaniały siły zderzenia poprzez swój korpus i rozprowadzały pozostałe siły z dala od ciała dziecka. Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy dają najwyższą ochronę w sytuacji zderzenia czołowego, które jest najczęstszym rodzajem wypadku drogowego.*

Zgodnie z prawami fizyki, w zderzeniach czołowych dziecko jest bezpieczniejsze w pozycji tyłem do kierunku jazdy, gdyż siły zderzenia skupiają się na tylnej części fotelika, zaś pozostała energia rozprowadzana jest po równo po głowie, szyi i górnej połowie ciała. Jeżeli fotelik jest zamontowany przodem do kierunku jazdy, podczas kolizji czołowej energia jest rozprowadzana po foteliku i systemie bezpieczeństwa inaczej – potencjalnie więcej energii oddziałuje na ciało dziecka.

Powszechne przekonanie, że dłuższe ustawienie tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejsze, podziela szwedzki rząd i organizacje ds. bezpieczeństwa w całej Skandynawii. Szwecja notuje najniższą na świecie liczbę ofiar wypadków samochodowych wśród dzieci.

TEST PLUS – PODNOSZENIE STANDARDÓW BEZPIECZEŃSTWA

Test PLUS jest nieobowiązkowy i stawia fotelikom wyższe wymagania w kwestii ochrony głowy i szyi w zderzeniach czołowych. Obecnie test PLUS przeprowadzany jest na fotelikach przeznaczonych na rynek szwedzki. Szwecja to jedyny kraj w Europie, w którym rodzice przewożą dzieci wyłącznie tyłem do kierunku jazdy aż do wieku 4 lat. Nie wszystkie systemy bezpieczeństwa zdały ten test od czasu, gdy zaczęto go przeprowadzać w roku 2009. Jedynie dziewięć fotelików pomyślnie przeszło test PLUS – w tym foteliki Britax Römer MAX-FIX II, HI-WAY II i MAX-WAY.

*Casimir „Child Car Passenger Fatalities – European Figures and In-Depth Study”; Alan Kirk; Loughborough University, Wielka Brytania; konferencja poświęcona ochronie dzieci w samochodach, Monachium, 2011.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZED ZAKUPEM FOTELIKA SAMOCHODOWEGO?

SPRAWDŹ, CZY PRODUKT POSIADA HOMOLOGACJĘ ECE R44/04

Oznacza to spełnienie rygorystycznych europejskich norm bezpieczeństwa. Możesz też sprawdzić oceny, jakie przyznają fotelikom europejskie organizacje testujące produkty, jak Stiftung Warentest, Which? czy ADAC.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE FOTELIK JEST KOMPATYBILNY Z TWOIM SAMOCHODEM

FIT FINDER® to wszechstronne narzędzie, które ułatwi Ci sprawdzenie, czy  fotelik marki  Britax Römer będzie pasował do Twojego samochodu. Jest to krok niezbędny do tego, aby uzyskać pewność, że funkcje bezpieczeństwa fotelika będą działać w Twoim samochodzie, oraz aby w razie wypadku przysługiwał Ci pełny wymiar ubezpieczenia.

UŻYJ NARZĘDZIA FITFINDER®

POZNAJ KLUCZOWE FUNKCJE ZABEZPIECZAJĄCE FOTELIKA

Wiemy doskonale, że foteliki samochodowe to złożone produkty. Ale wierzymy też, że rodzice powinni świadomie wybierać rodzaje zabezpieczeń, jakie foteliki dają dzieciom. Zebraliśmy więc kluczowe funkcje zabezpieczające, które warto rozważyć, wybierając fotelik samochodowy.

Czy chroni przed zderzeniem bocznym?
W sytuacji często spotykanego rodzaju kolizji – zderzenia bocznego

Czy daje wzmocnioną ochronę głowy i szyi dziecka?
By ochronić delikatną główkę rosnącego dziecka i rozwijające się mięśnie szyjne.

Jakie ma pasy bezpieczeństwa?
5- lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa czy pasy samochodowe dla dorosłych?
Na czym polega różnica między pasami a systemem ochrony tułowia?

Czy pozwala na dłuższą podróż tyłem do kierunku jazdy?
Potwierdzono, że jest to bezpieczniejszy sposób przewożenia młodszych dzieci (do wagi 9 kg jest to wymóg prawny)

UPEWNIJ SIĘ, ŻE DZIECKO JEST JUŻ GOTOWE NA NASTĘPNY RODZAJ FOTELIKA

Ze względów bezpieczeństwa dziecko powinno pozostawać w każdym kolejnym foteliku jak najdłużej – aż do chwili przekroczenia limitu wagowego lub gdy głowa sięgnie górnej krawędzi fotelika. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, gdyż podróż tyłem do kierunku jazdy daje im najwyższe bezpieczeństwo. Ogólna zasada określająca, kiedy potrzebny jest kolejny fotelik:

 • Korzystanie z nosidełek Grupy 0 + należy zakończyć, gdy dziecko osiągnie limit wagowy i nauczy się samodzielnie siedzieć lub gdy główka sięgnie ponad górną krawędź nosidełka.
 • Korzystanie z fotelika z Grupy 1 powinno trwać do czasu, gdy górna krawędź fotelika znajdzie się mniej więcej na wysokości oczu dziecka lub gdy przekroczy ono limit wagowy.
 • Nie należy przenosić dziecka do fotelików z Grupy 2-3 za wcześnie – są one szersze i przeznaczone dla większych dzieci. Ponadto ramiona młodszego dziecka są zbyt wąskie, by pas dla dorosłych leżał we właściwy sposób. Drobne dziecko może zatem łatwo wysunąć się spod pasa, zwłaszcza gdy zaśnie w trakcie jazdy.

Głowa dziecka nigdy nie powinna wystawać ponad górną krawędź fotelika. Jest to szczególnie ważne przy korzystaniu z nosidełek dla niemowląt. W sytuacji wypadku, ryzyko kontaktu główki dziecka z elementami wnętrza samochodu należy zredukować do minimum. Kąt odchylenia w niektórych fotelikach pozwalający na dłuższe korzystanie z pozycji tyłem do kierunku jazdy (DUALFIX, MAX-FIX II, MAX-WAY, MULTI-TECH, itd.) jest bliższy pionu niż w standardowych nosidełkach. Zmniejsza to ryzyko kontaktu główki dziecka z wnętrzem pojazdu.

Co więcej, powierzchnia fotelika daje ciału dziecka większe oparcie niż ma to miejsce w nosidełkach, w których dziecko podróżuje w pozycji bardziej horyzontalnej. Nasze modele ustawiane tyłem do kierunku jazdy mogą być stosowane aż do chwili, w której dziecko osiągnie maksymalną dopuszczoną wagę, lub gdy górna krawędź fotelika/zagłówka znajdzie się na wysokości oczu dziecka. Dziecko najczęściej wyrasta z fotelika zanim spełni te dwa warunki, wtedy gdy jego ramiona przestają mieścić się pod zagłówkiem (będącym elementem większości naszych produktów do dłuższej jazdy tyłem) w najwyższym ustawieniu.

JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWY FOTELIK DLA MOJEGO DZIECKA I DLA MNIE?

ILE LAT MA TWOJE DZIECKO I ILE WAŻY? I JAK DŁUGO CHCESZ, BY DZIECKO POZOSTAWAŁO W FOTELIKU?

Oto fakty:
Po pierwsze sprawdź, które foteliki będą dopasowane do Twojego dziecka. To zależy od wieku i wagi dziecka. Gdy już to ustalisz, następny krok to wybór typu fotelika, który jak najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Niektóre foteliki są zaprojektowane na podstawie fizjologii danego wieku lub wagi dziecka. Zapewniają ochronę dostosowaną „na miarę” wraz z najwyższym komfortem i dopasowaniem. Inne foteliki projektowane są z myślą o dużo szerszym przedziale wiekowym. One z kolei cechują się maksymalną elastycznością i trwałością. Tylko do Ciebie należy decyzja, co jest najlepsze dla Twojej rodziny.

Twoje opcje:

NIEMOWLĘ

Grupa 0/0+ | Narodziny – 13 kg (12 – 15 miesięcy)
Te foteliki, nazywane też nosidełkami, można stosować od urodzenia i można je przymocować do wózka. Zaprojektowano je, aby były lekkie, przenośne i miękko otulały maluszki.

Grupa 0+/1 | Narodziny – 18 kg (4 lata)
Te foteliki także można stosować od urodzenia, ale przeznaczone są tylko do samochodu. Często są większe i cięższe, nie można ich także doczepić do wózka. Ale za to mogą służyć dziecku aż do około 4 lat lub o wadze do 18 kg. Mogą też dać Ci możliwość zmiany ustawienia, tak by dziecko podróżowało przodem do kierunku jazdy, gdy będzie na to gotowe.

KILKULATEK

Grupa 1 | 9 – 18 kg (9 miesięcy – 4 lata)
Te foteliki zaprojektowane są dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg i dają szereg możliwości montażu i przypięcia pasami.

Grupa 1/2 | 9 – 25 kg (9 miesięcy – 6 lat)
Te foteliki zaprojektowane są dla dzieci o wadze od 9 do 25 kg i często dają możliwość wyboru pomiędzy podróżą przodem i tyłem do kierunku jazdy, zależnie od potrzeb rosnącego dziecka.

Grupa 1/2/3 | 9 – 36 kg (9 miesięcy – 12 lat) Te foteliki zaprojektowane są dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg i należą do produktów służących rodzicom najdłużej.

DZIECKO

Grupa 2/3 | 15 – 36 kg (4 lata – 12 lat)
Foteliki z tej grupy to foteliki z wysokim oparciem, zaprojektowane po to, by zapewniać maksymalne zabezpieczenie dzieciom starszym od 15 do 36 kg.

JAKI RODZAJ MONTAŻU BĘDZIE ODPOWIEDNI W TWOIM SAMOCHODZIE?

ISOFIX od wielu lat pozostaje europejskim standardem bezpiecznego montażu. Znacznie zmniejsza on ryzyko nieprawidłowego montażu i ułatwia umieszczanie nosidełka z bazą w samochodzie. Zawsze polecamy foteliki z systemem ISOFIX, ale rozumiemy, że nie każdy samochód wyposażony jest w złącza ISOFIX. A zatem koniecznie to sprawdź, zanim wybierzesz fotelik.

 

ISOFIT

Zaprojektowany specjalnie do fotelików samochodowych Grupy 2/3 — wykorzystanie systemu ISOFIX i pasów bezpieczeństwa samochodu pozwala ochronić dziecko przed bezpośrednimi siłami zderzenia.

ISOFIX+

Najnowsza wersja systemu ISOFIX, która używa szerszych połączeń ograniczających ruch na boki, razem z górnym mocowaniem V-Tether, poprawiającym stabilność i pochłaniającym siły podczas zderzenia.

Samochodowy pas bezpieczeństwa dla dorosłych

Wykorzystanie 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa do zamocowania fotelika

CHCESZ UŻYWAĆ FOTELIKA JAKO CZĘŚCI SYSTEMU PODRÓŻNEGO?

Tylko niektóre typy fotelików samochodowych – te zwane nosidełkami – można przyłączyć do wózka. Nie wszystkie foteliki są kompatybilne z każdą marką czy modelem wózka. Gdy dobierzesz właściwą kombinację nosidełka oraz systemu podróżnego, uzyskasz elastyczny i wygodny sposób przewożenia bezpiecznie otulonego dziecka zarówno po chodniku, jak i po drogach.

CHCESZ, ABY TWOJE DZIECKO DŁUŻEJ PODRÓŻOWAŁO W POZYCJI TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY?

 Według aktualnie obowiązujących w Europie przepisów (ECE R44/04) dziecko musi podróżować tyłem do kierunku jazdy do wieku 9 miesięcy lub wagi 9 kg. My jednak radzimy, aby dziecko podróżowało w tej pozycji tak długo, jak długo będzie mu to odpowiadało, oraz na jak długo pozwoli na to Twój samochód i tryb życia.

Rozumiemy, że nie dla każdego takie rozwiązanie jest realne, dlatego w naszej ofercie cały wachlarz fotelików dający rodzicom możliwość samodzielnej decyzji o tym, kiedy zmienić kierunek ustawienia fotelika.

JAKI WÓZEK BĘDZIE NAJLEPSZY DLA MOJEGO DZIECKA I DLA MNIE?

WEŹ POD UWAGĘ POTRZEBY TWOJEGO DZIECKA

Wszyscy wiemy, jak ważne dla małego dziecka są poczucie bezpieczeństwa i wygoda. Więc weź pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale i jego indywidualne potrzeby – czy dziecko chce Cię widzieć podczas jazdy? Czy będzie często spało w gondoli? Istnieją wózki spełniające wszelkie możliwe potrzeby.

POMYŚL O SWOIM STYLU ŻYCIA

Masz niewielki bagażnik lub mało przestrzeni do przechowywania rzeczy w domu? Często chodzisz po nierównym terenie? Zamierzasz włączyć wózek w swój program aktywności fizycznej? Planujesz korzystanie z transportu publicznego? Te pytania mogą pomóc Ci ustalić nie tylko, jaki wózek będzie najwłaściwszy, ale również jakie akcesoria mogą okazać się poręczne lub wręcz niezbędne.

ZAPOZNAJ SIĘ Z FUNKCJAMI, KTÓRE MOGĄ MIEĆ DLA CIEBIE KLUCZOWE ZNACZENIE

Wobec niezliczonych możliwości można poczuć się jak w labiryncie, ale zrozumienie poszczególnych funkcji pomoże Ci ustalić to, co dla Ciebie najważniejsze

Czy potrzebujesz przyłączyć nosidełko lub gondolę do stelaża wózka?
Zwróć uwagę na modele wyposażone w system CLICK & GO® – dadzą Ci one możliwość bezpośredniego przyłączenia nosidełka lub gondoli do stelaża wózka

Potrzebny Ci fotelik, który można ustawić zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy?
Szukaj wśród wózków posiadających siedzisko do montażu tyłem lub przodem, tak aby małe dzieci mogły utrzymywać z Tobą kontakt wzrokowy, a starsze podziwiać świat przed sobą.

Jesteś szczególnie niskiego lub wysokiego wzrostu?
Większość wózków w naszej ofercie mają miękkie uchwyty, ale rozejrzyj się za uchwytami, które mają regulację wysokości.

Jaki mechanizm składania będzie Ci najbardziej odpowiadał?
Oferowane przez nas wózki składają się szybko i łatwo – ale możesz też wybierać spośród modeli wyposażonych w nowy wygodny mechanizm składania jedną ręką.

Czego oczekujesz, jeśli chodzi o pozycje spoczynkowe?
U małych dzieci korzystna jest pozycja leżąca, wspomagająca zdrowy rozwój kręgosłupa oraz układu oddechowego. Ale gdy dzieci rosną, lubią bodźce, jakie dostarcza im obserwacja rodziców i otaczającego je świata. Oferujemy całą gamę regulowanych oparć, by zapewnić wygodę i młodszym, i starszym dzieciom

Jakie koła będą najlepiej dostosowane do miejsca, w którym mieszkasz, i Twojego trybu życia?
Przednie koła można zablokować (co daje stabilność na nierównym podłożu) lub ustawić w trybie obrotowym (co pozwala łatwiej brać zakręty). Większe koła lepiej radzą sobie na piasku, błocie czy śniegu, zaś mniejsze pozwalają na maksymalnie kompaktowe złożenie wózka. Kółka z mechanizmem szybkiego zdejmowania są idealne, gdy masz ograniczoną przestrzeń do przechowywania lub mały bagażnik. Mamy opcje spełniające każdą potrzebę.

Planujesz spacerować przy ekstremalnych warunkach pogodowych?
Proponujemy duży wybór daszków z rozkładaną osłoną chroniącą przed słońcem, deszczem czy wiatrem.

W Twoim kraju zimą wcześnie robi się ciemno?
Niektóre modele wózków są zaprojektowane z myślą o północnych klimatach – charakteryzują się odblaskowymi  paskami 3M ScotchliteTM dla poprawy widzialności przy słabym oświetleniu.

Czy liczy się dla Ciebie możliwość przechowywania?
Będziesz robić większe zakupy podczas spacerów? Planujesz regularne wypady rodzinne, na które zabierać będziecie wszelki potrzebny ekwipunek? Jeśli tak, zapoznaj się z możliwościami przechowywania w różnych wózkach.

POZNAJ CZTERY PODSTAWOWE OPCJE

Kompletny system podróżny: wszystko w jednym
Tego rodzaju system składa się ze stelaża, fotelika do montażu przodem i tyłem, gondoli i adapterów do nosidełka i jest odpowiedni dla dzieci od urodzenia do wieku około 3 lat. Pozwala on małym dzieciom na podróżowanie w pozycji leżącej, rosnącym dzieciom daje możliwość siedzenia twarzą do rodzica, a kilkulatkom umożliwia siedzenie i podziwianie świata – wszystko w najwyższym komforcie.

Lekki wózek spacerowy
Lekkie wózki projektowane są z myślą o potrzebach rodzin mieszkających w mieście, a także rosnących dzieciach. Z nich także można korzystać od urodzenia (z opcjonalną gondolą), ale są zaprojektowane, by służyć dzieciom aż do wagi 15 kg lub wieku 4 lat. Można je kupić w wersji trzy- lub czterokołowej, co daje rodzicom wygodny i elastyczny zestaw.

Wózki podwójne
Podwójne wózki przeznaczone są dla powiększających się rodzin. Jeśli masz dwójkę dzieci w różnym wieku lub bliźnięta, podwójny wózek zapewni im maksymalny komfort w układzie obok siebie lub łatwość manewrowania, gdy siedzą jedno za drugim. Niektóre podwójne wózki mają nawet wyjmowane siedzenie i służą jako pojedyncze, gdy wieziesz tylko jedno dziecko.

Wózki aktywne
Wózki aktywne są projektowane z zachowaniem surowych zasad bezpieczeństwa tak, aby dobrze znosić prędkość i siły związane z szybką jazdą na różnych nawierzchniach. Są także lekkie, odporne na wstrząsy i niebywale zwinne. Są też dostępne w wersji podwójnej.