Foteliki samochodowe 9-36. Czy faktycznie jeden fotelik wystarczy do 12 r. ż. czyli do końca obowiązku przewożenia dziecka w samochodzie?

fotelik samochodowy

Podstawą bezpiecznego przewożenia dziecka w samochodzie jest korzystanie z fotelika. Opiekunowie często zastanawiają się jednak, czy jeden model może wystarczyć na naprawdę długi czas. Jak to wygląda w praktyce oraz od czego zależy to, czy dziecko nie musi być już przewożone w foteliku?

Nowelizacja ustawy, czyli zniesienie kryterium wiekowego

Mylne jest przeświadczenie, że fotelik jest niezbędny do 12. roku życia. Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym, obecnie obowiązuje już tylko kryterium wzrostu. Oznacza to, że dzieci do 150 cm wzrostu, muszą być w nim przewożone i to nawet wtedy, gdy są starsze (od reguły tej obowiązuje w praktyce kilka wyjątków).

Foteliki 9-36 kg, czyli uniwersalne, ale nie na zawsze

Dobór fotelika uzależniony jest od kilku kryteriów, w tym przede wszystkim od masy ciała dziecka i foteliki samochodowe 9-36 są przeznaczone dla tych mieszczących się właśnie w tym przedziale wagowym. Tempo wzrostu dzieci jest jednak różne i w niektórych przypadkach rzeczywiście może zdarzyć się, że dziecko nawet przed ukończeniem 10. roku życia, nie będzie musiało jeździć w foteliku. Kryterium jest jednak w tym przypadku wzrost, a nie wiek, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Nie tylko waga ma znaczenie

Dopasowując fotelik dla dziecka należy jednak kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Jeśli pociecha przestaje się mieścić w danym modelu, pomimo spełnienia kryterium wagowego, absolutnie niezbędna jest zmiana fotelika na większy. Jednak obecnie foteliki wręcz rosną razem z dziećmi, dlatego też może okazać się, że drugi model będzie wystarczający i nie trzeba będzie kupować kolejnego, aż dziecko osiągnie wymagany wzrost 150 cm.

Dobór fotelika to naprawdę istotna kwestia, ze względu na bezpieczeństwo pociechy. Tak uniwersalne modele jak 9-36 kg okazują się być w praktyce jedną z najlepszych opcji, bowiem można korzystać z nich przez kilka lat, aż dziecko uzyska wymagany przepisami wzrost. Zdecydowanie więc warto zainwestować w ich zakup. Takie modele znajdziesz również w naszym sklepie.