O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ PRZED ZAKUPEM FOTELIKA SAMOCHODOWEGO?

SPRAWDŹ, CZY PRODUKT POSIADA HOMOLOGACJĘ ECE R44/04

Oznacza to spełnienie rygorystycznych europejskich norm bezpieczeństwa. Możesz też sprawdzić oceny, jakie przyznają fotelikom europejskie organizacje testujące produkty, jak Stiftung Warentest, Which? czy ADAC.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE FOTELIK JEST KOMPATYBILNY Z TWOIM SAMOCHODEM

FIT FINDER® to wszechstronne narzędzie, które ułatwi Ci sprawdzenie, czy  fotelik marki  Britax Römer będzie pasował do Twojego samochodu. Jest to krok niezbędny do tego, aby uzyskać pewność, że funkcje bezpieczeństwa fotelika będą działać w Twoim samochodzie, oraz aby w razie wypadku przysługiwał Ci pełny wymiar ubezpieczenia.

UŻYJ NARZĘDZIA FITFINDER®

POZNAJ KLUCZOWE FUNKCJE ZABEZPIECZAJĄCE FOTELIKA

Wiemy doskonale, że foteliki samochodowe to złożone produkty. Ale wierzymy też, że rodzice powinni świadomie wybierać rodzaje zabezpieczeń, jakie foteliki dają dzieciom. Zebraliśmy więc kluczowe funkcje zabezpieczające, które warto rozważyć, wybierając fotelik samochodowy.

Czy chroni przed zderzeniem bocznym?
W sytuacji często spotykanego rodzaju kolizji – zderzenia bocznego

Czy daje wzmocnioną ochronę głowy i szyi dziecka?
By ochronić delikatną główkę rosnącego dziecka i rozwijające się mięśnie szyjne.

Jakie ma pasy bezpieczeństwa?
5- lub 3-punktowe pasy bezpieczeństwa czy pasy samochodowe dla dorosłych?
Na czym polega różnica między pasami a systemem ochrony tułowia?

Czy pozwala na dłuższą podróż tyłem do kierunku jazdy?
Potwierdzono, że jest to bezpieczniejszy sposób przewożenia młodszych dzieci (do wagi 9 kg jest to wymóg prawny)

UPEWNIJ SIĘ, ŻE DZIECKO JEST JUŻ GOTOWE NA NASTĘPNY RODZAJ FOTELIKA

Ze względów bezpieczeństwa dziecko powinno pozostawać w każdym kolejnym foteliku jak najdłużej – aż do chwili przekroczenia limitu wagowego lub gdy głowa sięgnie górnej krawędzi fotelika. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt, gdyż podróż tyłem do kierunku jazdy daje im najwyższe bezpieczeństwo. Ogólna zasada określająca, kiedy potrzebny jest kolejny fotelik:

  • Korzystanie z nosidełek Grupy 0 + należy zakończyć, gdy dziecko osiągnie limit wagowy i nauczy się samodzielnie siedzieć lub gdy główka sięgnie ponad górną krawędź nosidełka.
  • Korzystanie z fotelika z Grupy 1 powinno trwać do czasu, gdy górna krawędź fotelika znajdzie się mniej więcej na wysokości oczu dziecka lub gdy przekroczy ono limit wagowy.
  • Nie należy przenosić dziecka do fotelików z Grupy 2-3 za wcześnie – są one szersze i przeznaczone dla większych dzieci. Ponadto ramiona młodszego dziecka są zbyt wąskie, by pas dla dorosłych leżał we właściwy sposób. Drobne dziecko może zatem łatwo wysunąć się spod pasa, zwłaszcza gdy zaśnie w trakcie jazdy.

Głowa dziecka nigdy nie powinna wystawać ponad górną krawędź fotelika. Jest to szczególnie ważne przy korzystaniu z nosidełek dla niemowląt. W sytuacji wypadku, ryzyko kontaktu główki dziecka z elementami wnętrza samochodu należy zredukować do minimum. Kąt odchylenia w niektórych fotelikach pozwalający na dłuższe korzystanie z pozycji tyłem do kierunku jazdy (DUALFIX, MAX-FIX II, MAX-WAY, MULTI-TECH, itd.) jest bliższy pionu niż w standardowych nosidełkach. Zmniejsza to ryzyko kontaktu główki dziecka z wnętrzem pojazdu.

Co więcej, powierzchnia fotelika daje ciału dziecka większe oparcie niż ma to miejsce w nosidełkach, w których dziecko podróżuje w pozycji bardziej horyzontalnej. Nasze modele ustawiane tyłem do kierunku jazdy mogą być stosowane aż do chwili, w której dziecko osiągnie maksymalną dopuszczoną wagę, lub gdy górna krawędź fotelika/zagłówka znajdzie się na wysokości oczu dziecka. Dziecko najczęściej wyrasta z fotelika zanim spełni te dwa warunki, wtedy gdy jego ramiona przestają mieścić się pod zagłówkiem (będącym elementem większości naszych produktów do dłuższej jazdy tyłem) w najwyższym ustawieniu.