JAKIE SĄ WYMOGI PRAWNE DLA FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH?

We wszystkich państwach UE dzieci wolno przewozić tylko w fotelikach samochodowych do osiągnięcia przez nie wzrostu 135 lub 150 cm, zależnie od kraju.

Obecnie w Europie obowiązują dwa standardy prawne.

ECE R129

i-Size (nowy standard dla fotelików z Grup 0 i 0+/1, który będzie obowiązywał równolegle z ECE R44/04 i który określa jeszcze bardziej zaawansowane kryteria bezpieczeństwa oparte na najnowszych danych).

ECE R44 04

Aby uzyskać homologację ECE R44/04, foteliki są testowane w zderzeniach czołowych przy prędkości 50 km/h i tylnych przy 30 km/h z użyciem manekinów i zaawansowanej aparatury pomiarowej badającej poziom ochrony każdego fotelika. Foteliki z homologacją ECE R44/04 można rozpoznać po pomarańczowej etykiecie homologacji. Wszystkie foteliki Britax spełniają wymogi normy ECE R44/04.

Co konkretnie oznacza etykieta homologacji mojego fotelika?

 

 1. Fotelik spełnia Europejski standard bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na dwie ostatnie cyfry: powinno być to 04 (najnowsza wersja) lub 03. R44-01 i 02 nie są już zgodne z prawem i od roku 2008 nie wolno ich sprzedawać ani używać.
 2. Istnieją 3 rodzaje homologacji fotelików samochodowych: uniwersalna, pół uniwersalna i na określone pojazdy. Homologacja uniwersalna oznacza, że fotelik jest zatwierdzony do montażu we wszystkich samochodach, choć należy się upewnić, że pasuje dobrze do Twojego samochodu. Przeczytaj artykuł o typach oznakowania.
 3. Homologacja według wagi (grupa). Jeśli dodana jest litera Y, oznacza to, że fotelik posiada 5-punktowy system uprzęży z paskiem przebiegającym między nogami dziecka.
 4. Europejskie oznaczenie homologacji.
 5. Wskazuje kraj, w którym przyznano świadectwo homologacji:
  1 = Niemcy
  2 = Francja
  3 = Włochy
  4 = Holandia itd.
 6. Numer homologacji. Dwie pierwsze cyfry (04) wskazują, według której wersji normy fotelik otrzymał homologację, w tym przypadku ECE R 44/04.
 7. Nazwa producenta produktu
 8. Kod kreskowy
 9. Unikalny numer przypisany do danego fotelika, służący do testowania i śledzenia.

Aby ustalić, czy fotelik pasuje do twojego samochodu, istnieją 3 rodzaje homologacji:

Homologacja uniwersalna

Fotelik samochodowy posiada homologację do stosowania we wszystkich pojazdach, które spełniają przepisy ECE R14 i R16. Każdy fotelik samochodowy z systemem ISOFIX powinien być mocowany za pomocą uchwytów ISOFIX, a także posiadać mocowanie Top Tether lub podpórkę. W instrukcji użytkowania pojazdu musi znajdować się informacja, że samochód nadaje się do „uniwersalnych fotelików samochodowych z ISOFIX”.

Homologacja pół uniwersalna

Homologacja pół uniwersalna występuje wówczas, gdy oprócz standardowych wymogów wykorzystano inne urządzenia zabezpieczające do mocowania fotelika oraz wymaga to dodatkowych testów. Na przykład: niektóre pojazdy zapewniają dodatkowe miejsce wewnątrz lub w podłodze, które mogą mieć wpływ na zachowanie się podpórki fotelika, dlatego należy sprawdzić, czy znajduje się on na liście producenta fotelika, która wskazuje, czy dany fotelik pasuje do Twojego typu i modelu samochodu.

Homologacja na określone pojazdy

Fotelik jest testowany w dodatkowych dynamicznych testach zderzeniowych samochodu i zatwierdzony tylko dla tego typu samochodów. Samochód musi znajdować się na liście producenta fotelików samochodowych. Może to obejmować szczególne funkcje fotelika lub cechy jego budowy umożliwiające montaż tylko w określonym rodzaju pojazdu.

i-Size (ECE R129)

i-Size to nowe przepisy dotyczące fotelików samochodowych, które przez kilka lat będą obowiązywać równolegle z aktualnymi przepisami (ECE R44/04). Weszły w życie 9 lipca 2013 roku. Sądzimy, że zastosowanie i-Size w znacznym stopniu zwiększy ochronę małych pasażerów w całej Europie.

Najważniejsze zmiany to:

Wymóg podróżowania tyłem do kierunku jazdy dla dzieci w wieku do 15 miesięcy
Udowodniono, że ten sposób zapewnia najwyższą ochronę w sytuacji zderzenia czołowego.

Dodatkowy test zderzenia bocznego
Aby upewnić się, że fotelik zapewnia lepszą ochronę w sytuacji zderzenia bocznego

Stosowanie wyłącznie fotelików z systemem ISOFIX znacznie zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu

W oparciu o kryterium wieku i wzrostu, a nie wagi dziecka
Odzwierciedlają najnowszą wiedzę na temat bezpieczeństwa i ułatwiają rodzicom wybór właściwego fotelika oraz wskazują, kiedy dziecko jest gotowe na następny fotelik.

Foteliki z homologacją i-Size (lub ECE R129) można rozpoznać po nazwie „i-Size” umieszczonej na pomarańczowej etykiecie homologacji. Ponadto na etykiecie łatwo też znaleźć odpowiednią klasyfikację fotelika według wzrostu. Oprócz tego etykieta wygląda tak samo jak etykieta homologacji ECE R44.