Jak wybrać wózek dziecięcy?

IMG 8354 9 krotszy - Jak wybrać wózek dziecięcy?

Zakup pierwszego „pojazdu” dla Twojego malucha to jedna z ważniejszych decyzji przyszłych rodziców, głównie ze względu na to, że jest to jeden z droższych elementów dziecięcego ekwipunku. Szukanie tego idealnego wózka dla Twojej pociechy zajmuje dużo czasu ze względu na przeogromny wybór dostępnych produktów na rynku. Niestety często zdarza się, że zakup wózka dziecięcego jest pomyłką, z którą musimy się męczyć dłuższy czas. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro wózek kupują przyszli młodzi rodzice wtedy, kiedy nie mają jeszcze żadnego doświadczenia i wyobrażenia o jego użytkowaniu i dlatego w tym momencie wkraczamy my:), żeby ułatwić Wam decyzję w sprawie wyboru odpowiedniego wózka. Nasze doświadczenie pozwala nam pomóc w tym temacie i podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu najlepszego z możliwych wózków na rynku, tak aby był on jak najlepiej dopasowany do Waszych potrzeb i stylu życia.

Jedno z pytań jakie powinno paść przy wyborze wózka to takie, które określa nam miejsce, gdzie mieszkamy oraz gdzie chcemy jeździć i spędzać głównie czas z naszym maluchem?

Teren, gdzie użytkujemy wózek dziecięcy ma ogromne znaczenie, ponieważ pozwala nam ograniczyć zakres poszukiwań np. jeżeli mieszkamy w mieście i w naszej okolicy są same chodniki i alejki to możemy sobie pozwolić na zakup małego, zgrabnego i zwinnego wózka z niedużymi skrętnymi kołami jak (np. Britax Affinity 2 https://kidsszop.pl/produkt/britax-romer-britax-affinity-2-lagoon-green-white/).

Natomiast jeżeli mieszkamy w okolicy, gdzie przeważają drogi gruntowe, nierówne lub leśne ścieżki to rekomendujemy wózek z dobrą amortyzacją i dużymi najlepiej pompowanymi kołami, chociaż te nowoczesne koła z tworzywa np. piankowego tez świetnie dają sobie radę w trudnym terenie, a dodatkowo nie wpływają znacznie na wagę wózka (np. https://kidsszop.pl/produkt/britax-romer-britax-go-big-flame-red/).

Ok, a co wtedy gdy mieszkamy w okolicy, gdzie mamy totalny mix nawierzchni, czyli chodniki z poprzedniej epoki i wiele nierównych ścieżek? To wówczas warto się zastanowić nad wózkiem z dużymi tylnymi kołami i małymi skrętnymi przednimi kołami. Takie rozwiązanie pozwoli nam w miarę swobodnie poruszać się po wybojach, ale jednocześnie będziemy mieli fajny skrętny wózek ( np. https://kidsszop.pl/produkt/britax-romer-britax-go-next-navy-melange-white/).

Ważne jest też, żebyśmy sobie wybrali wózek odpowiedni dla nas pod kontem przechowywania np. w domu, czy aucie, bo często się zdarza, że nie bierzemy pod uwagę tych dwóch aspektów codziennego życia, a mają duży wpływ na komfort codziennych spacerów. Pamiętajmy, że wózek zajmuje sporo miejsca i też ma swoją wagę, więc jeśli nie mamy garażu lub pomieszczenia, gdzie możemy go wstawić to warto rozważyć wybór modelu, który się łatwo składa, jest w miarę lekki i zajmuje mało miejsca po złożeniu (np. https://kidsszop.pl/produkt/britax-romer-b-agile-4-lagoon-green/ w połączeniu z gondolą dla niemowlaka). Te cechy będą również pomocne przy transporcie wózka w bagażniku naszego samochodu oraz wnoszeniu go np. po schodach, jeżeli mieszkamy w bloku.

Kolejne pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to jak długo chcemy z wózka korzystać i czy palujemy go przechować dla kolejnego potomka? No i tutaj mamy ciekawą propozycję dla tych rodziców, którzy planują powiększenie rodziny z małą różnicą wieku pomiędzy dziećmi tzn. naszym zdaniem warto kupić od razu taki wózek, który wykorzystamy dla dzieci „rok po roku”. Dzięki temu unikniemy powielania wydatków, kiedy będziemy spodziewać się kolejnego dziecka. Wózek Britax B-Ready możemy rozbudować na wiele ciekawych sposobów dających rodzicowi możliwość przewożenia jednego lub dwójki dzieci w różnym wieku ( https://www.youtube.com/watch?v=g8I-UY57moQ ).

Istotną kwestią przy wyborze wózka jest też pora roku, w której urodzi się dziecko. Jeżeli będzie to późne lato lub jesień to musimy wziąć pod uwagę zakup wózka z dużą gondolą, bo nasze maleństwo będzie w niej jeździło w kombinezonie przykryte grubą warstwą kocyków 🙂 , więc będzie potrzebowało sporo miejsca. Maluch, który się urodzi pod koniec zimy lub na wiosnę może jeździć w mniejszej gondoli, bo cały zimowy ekwipunek odpada.

Często spotykamy się z pytaniem, czy gondola jest w ogóle potrzebna w momencie kiedy dziecko urodzi się na wiosnę, czy latem, bo dostępne na rynku wózki spacerowe mają możliwość przewożenia dziecka na płasko. Osobiście rekomendujemy jednak zakup wózka z twardą gondolą, ponieważ daje ona wiele możliwości przewożenia noworodka oraz zapewnia komfort jakiego oparcie wózka spacerowego nigdy nie da.

Podsumowując powyższe porady rekomendujemy Wam Drodzy przyszli i obecni rodzice, żeby do wyboru odpowiedniego wózka podejść z dużą dawką cierpliwości i luzu, ponieważ wózek, który wybierzecie dla swojego malucha będzie Wam dość długo i często towarzyszył w życiu codziennym. Pamiętajcie, żeby przy wyborze wózka nie sugerować się jego wyglądem, a funkcjonalnością, bo trendy się szybko zmieniają, a wózek macie na kilka lat. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz